Viimsist

Moodsalt vanaaegne. Vaid 15 minutit Tallinna kesklinnast

Juba tuhat aastat tagasi olid tänaste viimsilaste esiisad, muistse Rävala rahvas, ettevõtlikud kaupmehed ja edukad meresõitjad. Siinkandis kees elu ja toimus aktiivne kauplemine, siit randadest mindi merele ja toodi sõnumeid laiast maailmast. Tänasel Tallinna alal mühas neil aegadel veel mets ja laine loksus randa… Olgugi, et nimetatud fakt kisub muigele, on selles omajagu tõtt – nõnda nagu sajandeid varem, on Viimsi ka täna asutatud väga tegusate inimeste poolt, kelle ettevõtlikkus on teinud oma kodukohast Eesti rikkaima valla.

 

Tallinn on täna aga kujunenud väravaks Eestisse ja on värav ka Viimsisse. Vaid 15 minuti kaugusel kesklinnast leiad hoopis teistsuguse maailma, kontrastide poolsaare. Siin on koht, kust kuiva jalaga enam edasi ei saa. Siin, Viimsis, on maa serv. Siin kohtub meri ürgmetsaga. Siin on väikesed romantilised saared, kuhu paistavad pealinen säravad tuled. Siin on vanad rannakülad ja kaluritalud vaatamas merele kõrvuti 21. sajandi moodsate kodudega. Siin on eriline võlupaik, kus päike tõuseb merest ja loojub merre.

 

Mere süles läbi sajandite

Piltides mõtlev inimene teab Viimsit kindlasti! Just siit avaneb Tallinnale kuulus kilukarbi-siluett, vaade poolsaarelt üle mere. Mereline olek annabki Viimsile värvi. Siin, mere süles, on aastasadu elanud rannarahvas, kelle elu ja tegemisjälgedega saad tutvust teha meie ilmekates muuseumides. Nõukogude ajal laius Viimsis kinnine piiritsoon, mille sees toimetas ajastule vaatama väga toimekas ja edukas Kirovi kalurikolhoos. Militaarhuvilistele pakub põnevat uurimist kindlasti Naissaar, kus tsaariaegsed rannapatareid seisavad kõrvuti nõukogude sõjaväe rajatiste jäänustega. Põnevat põiget ajalukku pakub Eesti Sõjamuuseum, mis on võtnud koha sisse Viimsi ajaloolises mõisas.

 

Seljakotiga rändaja leiab Viimsist põnevaid loodusradu, jääajal siia triivinud rändrahnusid, põlismetsa ja tema ande, kiviseid ja liivaseid, romantilisi ja karme rannaalasid, kogeb titaanide – mere, looduse ja inimese võitlust. Kõigile Viimsi väikesaartele, Naissaarele, Pranglile, Aksile ja Kerile, saab sõita vähem või rohkem juhusliku laevaliiklusega, mille kohta meie lehelt ka viiteid leiate. Prangli tuksub taamalt paistvate pealinna tulede valguses veel tänapäevalgi täiesti oma erilises rütmis. Aksi saare kunagine rikkus ja paadiehitajatest perekondade lugu on talletatud raamatusse, saarel hoiavad nende mälestust vaid vundamendid. Keri saare tuletorn on ühe vanimana Euroopas siiani oluline meremärk laevaliikluse jaoks.

 

Lõõgastavad ja kosutavad elamused

Kontrollimata fakt ütleb meile, et just Viimsi on see koht, kuhu on koondunud enim spaasid, tervist turgutavaid asutusi ja erinevaid meelelisi kogemusi pakkuvaid ettevõtjaid ühe aakri kohta. Suuremate tegijate nagu Viimsi SPA kõrval leidub ka väikseid ja õdusaid salonge – võimalusi aja maha võtmiseks, tervise kosutamiseks ja meeleseisundi parendamiseks on siin igale maitsele. Viimsis on hästi arenenud ka meditsiiniturismi valdkond, siin pakutakse parimat teenust taastusravi, esteetilise kirurgia, hambaravi ja muudes meditsiinivaldkondades.

 

Põnevad maitsed. Gurmeest taluturuni

Viimsis leiad restorane, mis kuuluvad Eesti restoranide paremikku mitte ainult oma suurepärae köögi, vaid ka hunnitute vaadete poolest. Restoranid Noa, Paat ja Villa Mary asuvad otse mere kaldal ja pakuvad tipptasemel teenindust ning toiduelamusi. Külarestoranis Roots tervitavad teid alati heatujulised teenindajad, lihtsad ja maitsvad road ja mõnus kohalik melu. Suvehooajal on Haabneeme rannas avatud populaarne Rootsu rannabaar ja Prangli saarel pakub kohaliku toidu elamust Rootsu saare resto. Jussi õlletoas ja Black Rose pubis kohtab ehedat pubimeeleolu ja meeleolukat programmi. Aasia toidu austajad saavad Viimsis nautida hiina ja jaapani kööki.

 

Laupäevahommikuti käib Viimsi rahvas taluturul Viimsi vabaõhumuuseumis. Turul on müügil eestimaine toidukaup ja talusaadused, ahjusoojad küpsetised, lõhnavad vürtsid, värske kala, hooajast olenevalt ka palju muud väärtuslikku toidukraami. Mõnus arhailine miljöö ja merekohin lisaks teevad sellest turust kindlasti ühe Eestim stiilseima taluturu.

 

Eriliste elamuste Viimsi

Lisaks mereretkele, surfamisele laineharjal, ajaloorännakutele või looduselamuste jahile, tasub kindlasti tutvuda, milliste üllatustega Viimsi oma külalisi ja elanikke veel ahvatleb.

Kas tead, et siin saad kulgeda kahe Eesti suurmehe Johann Laidoneri ja Lennart Meri jälgedes?

Kas tead, et Eesti kõige teravamad kinoelamused saad just Viimsi kinost?

Kas tead, et sadamates võid varahommikul saada osa hommikusest kalasaagist?

Kas tead, et siit saad sõita merele hülgevaatlusretkele?

Kas tead, et Viimsis toimub lugematul arvul kultuurisündmusi: teatreid, kontserte, festivale?

Kas tead, et siin on suurepärased marja- ja seenemetsad?

 

 

Viimsis tunned ennast kodus ka võõrsil olles. Eriliste kohtumisteni!