Isamaaline piknikupäev 20. augustil!

piknikup2ev-v2ljast

Viimsi Ettevõtlike Daamide Assotsiatsioon on algatanud juba mitu kena traditsiooni, mis Viimsi elu  rikastavad ja kogukonda ühendavad. Viimsi Aasta Naise austamistseremoonia tõstab igal kevadel aupaistesse võrratud Viimsi naised, kelle tegemised viimsilastele silma on hakanud. Viimsi Taluturg, kus kohalik rahvas saab end tervisliku ja värske kodumaise kraamiga varustada, sai loodud  Veda eestvedamisel. Nüüd siis alustame uue toreda ettevõtmisega – pargipiknik isamaalises meeleolus taasiseseisvumispäeval! Et saaksime ennast hoolitsetud looduses – pargimiljöös – tunda rõõmsa ja ühtehoidvana, kinnitada üheskoos enestele ja teistele, et Eesti Vabariik – see oleme meie! Kui poleks rahvast, poleks riiki.

Piknikutava on ühete otsa pidi Eesti  kultuuris sügaval sees – pühades hiites koos käimise juurde kuulub ka rituaalne kehakinnitamine. Hiiest  on eestlane ammutanud puutumatu looduse ürgset väge ja  edu  oma ettevõtmistesse.

Euroopa piknikukultuur on lühema ajalooga – seda hakkas pidama Prantsmaa linnarahvas. Pique-nique on pransuskeelne väljend, mis tähendab romantilist väljasõitu looduskaunisse kohta. Piknikule mindi, et muretult,  pingevabalt ja seltskondlikult aega veeta. Prantsusmaalt levis piknikukultuuur kiiresti üle kogu Euroopasse. Piknikule andis kunstilise mõõtme Édouard Manet’ tuntumaid teoseid “Eine murul“, mis valmis aastal 1863. Sellest on saanud lääne kultuuri tüvitekst, millele meie Priit Pärn pakkus oma tõlgenduse aastal 1987. Kui läheneda piknikule seltskondlikust, kunstilisest, gurmee- ja kultuuri aspektist, saame toreda semiootilise sündmuse, mis pakub rõõmu ja rahulolu mitmel tajutasandil.

Eestlasele kangastuvad sellise väliürituse prototüübina ehk Teele, Toots ja Kiir Paunvere laadaplatsil.

Klikiaegse laadamiljöö loovad päevale käsitöötönav ja kuid kohvikutetänav. Seal saab osta huvitavaid piknikutoite, kui ise ei soovi piknikukraami kaasa võtta.

Prantslased panid piknikukorvi toite, mida oli mugav sõrmedega süüa. Murule laotati lina või istuti otse maha. Inglased armastavad kaas võtta kokkupandava laua, nemad ei armasta ka sõrmedega söömist.

Mida eestlased armastavad, saame näha 20. augusti piknikupäeval. Võtke kaasa vahvaimad piknikutekid, mis teil on – tuleb piknikutekkide konkurss. Fotokonkursile  „Eine murul“ aga saatke pilte, mida teete piknikupäeval oma seltskonnast või teistest – valime välja toredamad pildid ja teeme näituse, mida talvel külmaga südantsoojendav vaadata. Ja parimatele ikka ka auhinnad!

 

Eestluse püsimine on üks selle pikniku ideest. Mida teha, kuidas olla, et Eesti kultuur ja rahvas edasi püsiksid? Midagi on tehtud väga õigesti, sest oleme praegu ju olemas. Kuid see ei garanteeri midagi – kuidas siit edasi minna? Mis on see eestlase iseloomujoon, mis talle kestvuse annab? Lisaks parki püstitatud avalikule  mõttetahvlile, kus iga mõte on väärtuslik, kinnitame enestele üheskoos Eestis elamise olulisust, hindame seda kui saavutust ja annet! Igale Eestisse jääjale auraha!

Teeme siis nii, nagu eestlastele kombeks – saades eurooplasteks jääme ka eestlasteks. Eestlase jaoks on loodus püha, temasse ei või hoolimatult suhtuda. On ka loogiline – puhas loodus on inimeksistentsi üks eeldusi. Seega – pargi jätame eneste järel samasuguseks, kui see oli meie tulles – puhtaks ja terveks. Uskuge, loodus oskab meile hoolimise eest oma tänu väljendada! Eurooplaseks saamisega ei ole tänapäeval nii palju vaja vaeva näha, see meil sissetallatud tee juba. Väärikamat sorti meelelahutust, mis muud. Natuke head muusikat läbi juhtme ja kõlari, võimalus osta, ennast ja teiste seltskonda nautida. Panna selga paremad riided, mis just sellesse miljöösse harmooniliselt sobivad. Kõik see kokku ongi  siis peen Viimsi piknikultuur.

Kohvikutetänavale ootame  piknikutoitusid pakkuma kõiki kohalikke toidutegijaid. Käsitöötänaval saavad  käsitöölised ja kunstnikud oma valmistatud asju pakkuda. Avatud ateljee on kunstnike päralt – siin saab oma teoseid näidata, müüa ja uusi luua. Kel huvi ise teoseid luua, olete oodatud pargivaadete töötuppa. Et tegemist on Põhja-harju Koostöökogu Leader projektiga, ootame eriti just meie kolme valla – Viimsi, Rae ja Jõelähtme rahvast oma talenti näitama. Piknik on ka iseenda näitamise koht. Oodatud on kõik peened piknikutualetid, kübarad ja päevavarjud, kuid üle kõige  kroonigu rahvuslik motiiv.

Isamaalise Piknikupäeva avame Johan ja Maria Laidoneri monumendi juures kell 11.00 isamaaliste kõnede ja puhkpilliorkestliga.

Kell 12. 00 esineb pealaval Curly Strings. 13-16 on ühislaulmisi, ühisantsimisi, viktoriin, kunstinäitus, kokkuvõte eestluse püsimise mõttetahvlilt ja Eestisse jääjate autasustamine. Laulame meie igihaljaid laule eesti keele, selleks jagame seltskondadele laulikuid, millest hea sõnu meenutada.

Õhtul toimub Viimsi mõisa salongimiljöös kammerkontsert …

Kohvikute- ja käsitöötänaval ning avatud ateljeedes oma loomingu pakkumiseks palume ühendust võtta: lill.ene.lill@gmail.com,  või helistada tel…. ..Lehte

 

Ene Lill