Keri saar

Aadress:

Keri saar asub Soome lahes Pranglist veidi rohkem kui 6 kilomeetrit põhjas olles üks Eesti põhjapoolsemaid saari . Saar on madal ning kaetud munakivide, kruusa ja väikesel määral ka liivaga,  pindala on vaid 3,1 ha Kividerohke on ka saart ümbritsev meri.

Keri kõige kuulsam object on kahtlemata tuletorn, mis valmis 1719 Peeter I käsul ja seda loetakse Soome lahe vanimaks majakaks. Praegu näitab laevadele teed 1803. aastal ehitatud tuletorn. Torni metallist pealisehitis on paigaldatud 1857.

Läbi aegade on see tilluke saar olnud suhteliselt tihedalt asustatud – saarel elas mitu peret. Saarel oli kaev, kust sai veidi soolase maitsega vet ja seetõttu tehti sinna peagi puurkaev. Vee asemel hakkas puuritud august hoopis suure rõhu all olnud maagaas välja pääsema, mis põlema süttis. Gaasi hakati 1906. aastal kasutama tuletornis valguse saamiseks ning see oli maailmas esimene gaasil töötav tuletorn. Keri saarel pandi tööle ka esimene looduslikul gaasil töötav pliit Eestis. Aastal 1912 purustas gaas pursetega gaasi kasutamise vahendid ning pärast kogu saart väristanud tõukeid gaasi eraldumine lakkas. Gaasi on leitud ka Prangli, Aksi ja Rammu saarelt.

Aastal 2002 lahkus saarelt viimane elanik ja praegu hoolitseb Keri tuletorni ja saare heakorra eest Keri selts.